Aktualności z Suwałk
Szwecja W kategorii PRACA

Praca w Szwecji

Praca w Szwecji dla Polaków

Polacy bardzo często decydują się na emigrację zarobkową. Osoby, które chcą znaleźć pracę w Szwecji, powinny skorzystać z usług agencji pośrednictwa pracy. Innym sposobem na znalezienie ciekawego ogłoszenia są poszukiwania w sieci. Internet aż roi się się od ofert. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę: „praca w Szwecji od zaraz” czy „praca w Szwecji dla Polaków”. Część osób zastanawia się, czy uda im się znaleźć zatrudnienie bez znajomości szwedzkiego. Jest to jak najbardziej możliwe. Najczęściej są to zajęcia związane z pracą fizyczną np. na budowie lub przy zbieraniu owoców. Niestety część pracodawców nie chce podpisywać umowy. Wykonywanie zadań na budowach bez ubezpieczenia jest bardzo ryzykowne. Dlatego lepiej szukać ogłoszeń w sprawdzonych źródłach. Dodatkowo niektóre agencje pośredniczące między właścicielami firm a kandydatami, zapewniają podstawowe kursy języka szwedzkiego oraz zakwaterowanie.

W Szwecji podczas rekrutacji wymagane jest nie tylko CV. Pracodawcy bardzo często proszą o przedstawienie referencji. Warto zatem przygotować stosowny dokument przetłumaczony na szwedzki lub angielski.

Praca w lesie – Szwecja

Szwecja jest krajem, który może pochwalić się największą powierzchnią zalesionych terenów wśród państw należących do Unii Europejskiej. W związku z tym cały czas rośnie zapotrzebowanie na pracowników odpowiedzialnych za oczyszczanie lasów. Do ich obowiązków należą między innymi:

  • wycinanie chorych drzew,
  • sprzątanie połamanych gałęzi oraz konarów,
  • wykonywanie cięć pielęgnacyjnych.

Pracę mogą znaleźć zarówno osoby z doświadczeniem, jak i ci, którzy nigdy nie wykonywali powyższych czynności, pod warunkiem, że przejdą odpowiednie szkolenie. Wymagane są dobra kondycja fizyczna oraz doskonała orientacja w terenie. Działki w Szwecji nie są tak dobrze oznaczone, jak w Polsce. Dlatego trzeba korzystać z mapy, aby nie zgubić się i nie rozpocząć pracy na obszarze, należącym do kogoś innego. Dzień pracy zaczyna się o 7 rano i trwa do 14.00-15.00.

Zatrudnione osoby mieszkają w kwaterach, które są rozmieszczone w odległości 10-50 km od terenu, którym zajmują się pracownicy. Są to najczęściej domki położone w bardzo pięknych miejscach z czystym powietrzem.

Stawki za godzinę są zróżnicowane, najczęściej wahają się w granicach 120-130 koron szwedzkich. Za dzień pracy, w przeliczeniu na złotówki, można zarobić nawet 750 zł. Pensja zależy między innymi od doświadczenia kandydata.

Napisz komentarz